Slow food, bądź trendy spróbuj dań ze ślimaków

Data wpisu: 12.07.2016
Zdjęcie główne #122 - Slow food, bądź trendy spróbuj dań ze ślimaków

Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej tego, co spożywamy na talerzu, następuje stopniowy odwrót od tzw. „jedzenia śmieciowego” czy też fast foodów. Polacy, podobnie jak mieszkańcy pozostałych europejskich krajów, zaczynają szukać nowych smaków i zwracają się do potraw regionalnych. Zainteresowaniem cieszą się też coraz bardziej potrawy z mięsa ślimaków.

Po latach ekspansji wszelkiej maści sieci i restauracji typu fast food oraz pizzerii, następuje stopniowy odwrót konsumentów od tzw. „śmieciowego jedzenia”. Dzieje się tak dzięki stopniowemu podnoszeniu świadomości wartości kulinarnych spożywanych posiłków. Polacy liczą puste kalorie i coraz rozsądniej wybierają to, co będą spożywali.

Ponadto jedzenie „śmieciowego jedzenia” staje się po prostu passe. Przy tej okazji nastąpił boom na dania tradycyjne, regionalne, kuchnie świata. Rozkwit przeżywają wszelkiego typu restauracje serwujące dania regionalne, owoce morze, sushi. Tam warto bywać, pokazać się, zjeść posiłek.

Popularnością w naszym kraju cieszą się też telewizyjne programy kulinarne, gdzie możemy podpatrywać przyrządzanie najbardziej oryginalnych dań przez mistrzów kuchni. Polacy coraz częściej chcą sami przygotowywać w swoich kuchniach oryginalne, ciekawe potrawy. Zaczynają też poszukiwać nowych smaków, testując różne dania, eksperymentując z wieloma różnymi produktami.

Przy tej okazji rozwija się również ruch „slow food”, który zaczyna być także u nas modną tendencją.

Slow Food to ruch, który został zapoczątkowany we Włoszech, a obecnie ma swoje przedstawicielstwa na całym świecie. Głównym jego założeniem jest celebrowanie i pielęgnowanie smaku potraw oraz promowanie regionalnej naturalnej żywności. Stawia on również opór żywności typu fast food, która stanowi zagrożenie dla dobrego prawdziwego smaku dań i produktów spożywczych.

Bazowanie na naturalnych składnikach, brak konserwantów, oraz tradycyjne i unikalne sposoby produkcji, to podstawy wytwarzania żywności promowanej przez to stowarzyszenie. Ruch walczy z jednolitym smakiem potraw i masową produkcją. Namawia do tego, aby w dzisiejszych czasach wiecznego pędu, zatrzymać się i w spokoju delektować smakiem dobrego jedzenia. Szynka ma smakować jak szynka, a soki mają być prawdziwą esencją owocu, z którego są wyciskane.

W ten trend świetnie wpisują się dania z mięsa ślimaków, które stanowią jeden z głównych składników kuchni europejskiej, przede wszystkim w takich krajach, jak Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja czy Belgia. Mięso ślimaków jest także naszym, staropolskim dziedzictwem kulinarnym. Mięso tych mięczaków było spożywane także w przedwojennej Polsce, a świadczą o tym przepisy na potrawy z mięsa ślimaków w staropolskich książkach kucharskich.

W filozofię slow food wpisuje się także firma Polish Snail Holding, lider na rynku przetwórstwa mięsa ślimaka w gotowe produkty spożywcze. Firma stawia na jak najlepszą jakość mięsa. Dbając jednocześnie o ekologiczne sposoby prowadzenia hodowli ślimaków.

- Ślimaki hodowlane, z gatunku Helix aspera maxima, znajdują się pod naszą pełną kontrolą. Są odżywiane wysoko wartościową, zdrową dla zwierząt paszą, bytują w sprawdzonym i czystym środowisku, identycznym, jak naturalne. Stosując sprawdzone metody hodowlane firmy Polish Snail Holding, jesteśmy w stanie zapewnić najwyższą jakość mięsa ślimaka – mówi Paweł Piwowarski z firmy Polish Snail Holding.

Opracowanie własnej, nowoczesnej technologii uboju i obróbki mięsa a także jego puszkowania, stały dostęp do najwyższej jakości, hodowanych ekologicznie ślimaków z setek hodowli partnerskich w Polsce i za granicą, pozwala oferować odbiorcom najwyższej jakości towar przez cały rok.

- Jesteśmy czołowym producentem tego przysmaku w Polsce. Nasze ślimaki są wolne od konserwantów, barwników i innych polepszaczy smaku. Karmione są pokarmem zdrowym dla zwierząt, w pełni naturalnym, co gwarantują ekologiczne warunki hodowli. Stawiamy na jakość - bez żadnych kompromisów - mówi Damian Gajewski, prezes Polish Snail Holding. - Nasza firma, jako jedyna w Polsce, posiada sieć własnych hodowli, skup oraz technologię przetwarzania mięsa ślimaka w gotowy produkt do zakupu w sklepach.

Mięso ślimaków firmy PSH zachwala także znany w Polsce kucharz, Kamil Polinceusz.

- Można je już jeść prosto z puszki – mówi Kamil Polinceusz. – Są gotowe do spożycia. Jeśli ktoś jednak nie lubi takiego smaku, można przyrządzić z mięsa tych zwierząt wiele ciekawych potraw. Trzeba próbować wszystkich smaków. Nie należy zamykać się w kręgu tylko tych samych wrażeń kulinarnych.

Mięso ślimaków, oprócz tego, że jest po prostu pyszne i można na jego podstawie przyrządzić wiele wspaniałych potraw, jest także zdrowe. Zjedzenie 100 g ślimaka winniczka dostarczy nam dużej ilości wartościowego białka i niewiele, bo tylko około 90 kcal. W mięsie tych mięczaków znajduje się bardzo mała ilość tłuszczów, a zdecydowana większość z nich jest nienasycona. Potrawy ze ślimaków mogą również uzupełnić naszą dietę w tak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu sole mineralne jak wapń, miedź, magnez, potas i selen.

Jeśli więc szukacie nowych smaków, chcecie wrócić do kuchni zdrowej dla organizmu, tradycyjnej, a jednocześnie coraz bardziej modnej, warto spróbować mięsa ślimaków. Zwłaszcza, że gotowe do spożycia ślimaki w puszce firmy PSH można kupić w wielu sieciach spożywczych w Polsce, w tym w Selgrosie oraz E. Leclerc.

Autor wpisu: Polish Snail Holding

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.