Susza uderza w rolnictwo. Czy może być groźna dla hodowli ślimaków?

Data wpisu: 19.05.2020
Zdjęcie główne #234 - Susza uderza w rolnictwo. Czy może być groźna dla hodowli ślimaków?

Sucha i bezśnieżna zima oraz długotrwały brak opadów i dość wysokie temperatury spowodowały suszę w naszym kraju. Rolnicy obawiają się o swoje dochody. Mieszkańcy miast o ceny produktów rolnych, mięsnych i pieczywa. Czy podobne obawy mogą mieć hodowcy ślimaków, którzy przecież działają również w branży rolnej?

Panująca susza i trwający od dawna brak znaczących opadów przyczynia się do spadku poziomu wody w rzekach i obniżania poziomu wód gruntowych.

Analizy klimatologów nie pozostawiają złudzeń - już od dekad klimat w Europie ulega znacznym zmianom, stając się cieplejszy i obfitujący w ekstremalne zjawiska pogodowe. Prognozy staja się coraz bardziej niepewne. Hodowcy ślimaków również muszą te zmiany pogodowe brać pod uwagę w swojej działalności.

Rolnicy już nastawiają się na straty spowodowane tegoroczną suszą i dopytują o możliwe rekompensaty z budżetu państwa. Faktem jest, że ciepła i sucha zima oraz brak opadów deszczu może spowodować klęskę urodzaju w tym roku.

Jak wygląda sytuacja z hodowcami ślimaków w tym okresie? Czy oni również powinni obawiać się suszy, która negatywnie wpłynie na ich działalność?

Kwestię występowania suszy w każdym sezonie przewidują specjaliści Grupy Polish Snail Holding, potentata w branży skupu i przetwórstwa mięsa ślimaka na rynek polski i europejski.

- Nie pozostawiamy nic przypadkowi. Zawsze, podczas szkoleń czy udzielanych porad, przygotowujemy naszych hodowców na ewentualność wystąpienia takich negatywnych zjawisk klimatycznych, jak susza – mówi Damian Gajewski, prezes zarządu Grupy PSH. – Współpracujący z nami hodowcy muszą być na takie sytuacje przygotowani i otrzymują konkretną wiedzę jak sobie w tak niekorzystnych warunkach poradzić.

Specjaliści PSH, doradzają hodowcom przy projektowaniu pola dla ślimaków, o odpowiednie rozstawienie zraszaczy wodnych. Ich ilość powinna być adekwatna do powierzchni pola hodowlanego.

- Jeżeli hodowcy ślimaków zastosują się do naszych rad i zaleceń pod kątem działania w tak niekorzystnych warunkach klimatycznych jak susza, nie powinni z tego powodu ponieść strat. Ważne jest jednak to, aby w tym okresie odpowiednio intensywnie nawadniali pole i rosnącą tam roślinność – dodaje Damian Gajewski.

Damian Gajewski dodaje, że hodowcy związani z PSH są uczulani na zabezpieczeniu w swoich hodowli odpowiedniego ujęcia wody do nawadniania terenu i przygotowania odpowiedniej ilości zraszaczy. To podstawa by przetrwać ciężki okres suszy.  

Zobacz jak zostać hodowcą ślimaków z PSH.

https://polishsnailholding.com/hodowla/zostan-hodowca

Autor wpisu: PSH

Artykuły powiązane

Jak rozpocząć hodowlę ślimaków? Postaw na szkolenia z PSH

0
28.06.2020

Jak zostać hodowcą ślimaków? Warto najpierw sprawdzić rynek hodowli ślimaków i poszukać firmy, która zapewni nam skup wyhodowanych zwierząt. W Polsce potentatem w tej branży jes...

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.