Odpowiedniej jakości pasza jest kluczem do udanej hodowli ślimaków

Data wpisu: 04.05.2020
Zdjęcie główne #232 - Odpowiedniej jakości pasza jest kluczem do udanej hodowli ślimaków

Doświadczeni hodowcy doskonale o tym wiedzą i stosują odpowiednie pasze do hodowli tych zwierząt. Dzięki temu hodowane przez nich ślimaki osiągają odpowiedni wzrost co jest niezwykle ważne w skupie. Dlatego „między bajki” można włożyć wiele informacji na temat żywienia tych zwierząt, które od czasu do czasu pojawiają się w internecie.

Hodowla ślimaków - jakość paszy jest bardzo ważna

Niektórzy „specjaliści” hodowlani czasami piszą w internecie, że ślimaki hodowlane właściwie nie muszą spożywać odpowiednio dobranej paszy. Wszystko co im potrzebne mają znaleźć na polu. Głównie miałyby się żywić popularnym chwastem – mniszkiem lekarskim. Jeszcze inni lekceważą znaczenie specjalistycznej paszy i wymyślają własne rozwiązania.

Co na ten temat sądzi Damian Gajewski, prezes spółki Polish Snail Holding, największej w Polsce firmy zajmującej się hodowlą i skupem ślimaków?

- To niemożliwe w polskich warunkach klimatycznych, by bez paszy ślimaki mogły w jeden sezon osiągnąć akceptowane przy skupie rozmiary i wymaganą jakość. Taka hodowle należałoby rozłożyć w czasie przynajmniej na dwa, trzy lata. Może w Afryce, na południu Europy tak, czyli tam gdzie jest zdecydowanie cieplej. Jednak nie w chłodnej Polsce. Ślimaki musiałyby zimowe miesiące spędzać na dworze, co przy mrozach byłoby dla nich zabójcze – przekonuje Damian Gajewski.

Odpowiednia pasza to gwarancja udanej hodowli ślimaków

Gajewski dodaje, że odpowiednio dobrana pasza pozwala na szybki wzrost ślimaków i wpływa na ich jakość, co jest ważne dla hodowców, którzy później wychodowane zwierzęta muszą przecież sprzedać w skupie.

Kto z hodowców więc zaryzykuje, by ślimaki karmić jedynie…chwastami, jeśli później nie uzyskają one odpowiedniej ceny w zbycie?

- Każdy doświadczony hodowca wie, że to po prostu nierealne – dodaje Damian Gajewski. – Ślimaki mogą być w ten sposób zagłodzone, zwłaszcza jeśli na niewielkim stosunkowo terenie hodujemy znaczną ilość tych zwierząt. Dochodzi do tego naturalny w takich warunkach efekt karłowacenia.

Aby hodowla ślimaków była opłacalna, przynosiła hodowcom zyski, ślimaki muszą prawidłowo i szybko rosnąć. Wszystko po to, aby osiągnąć odpowiedni rozmiar, co będzie skutkowało dobrymi cenami w skupie. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pasza, którą podajemy ślimakom w czasie tuczu.

 - Od tego, jak szybko uzyskają odpowiednią masę zależy opłacalność całego przedsięwzięcia  – mówi Damian Gajewski, prezes spółki Polish Snail Holding.– Musimy osiągnąć szybki i odpowiedni wzrost ślimaków na danym zagęszczeniu terenu. Aby wzrost tych zwierząt był odpowiedni, ślimaki muszą otrzymać specjalnie przygotowaną paszę, zawierającą wszystkie niezbędne składniki, które pomogą w osiągnięciu pożądanego wzrostu hodowanych zwierząt.

To ważne czym karmisz ślimaki hodowlane

Aby wesprzeć hodowców w tym przedsięwzięciu, Polish Snail Holding przygotowało własną, specjalistyczną paszę dla ślimaków hodowlanych. Jest ona odpowiednio zbilansowana pod kątem osiągnięcia jak najlepszego przyrostu zwierząt w szybkim tempie.

Pasza PSH to efekt wielu lat doświadczeń i współpracy elbląskiej firmy z naukowcami i technologami żywienia oraz na doświadczeniach empirycznych firmy Polish Snail Holding.

PSH lider w hodowli ślimaków w Polsce i w Europie

Polish Snail Holding jako jedyna firma w Polsce oferuje hodowcom ślimaki, które w pełni spełniają wszystkie wymogi przetwórni i produktów PSH, pod względem jakości mięsa, kalibracji, wielkości i gramatury. Materiał zarodowy gwarantuje najlepsze wyniki w reprodukcji. PSH jest jedyną spółką w Polsce zajmującą się kompleksowo hodowlą, opieką nad grupami hodowlanymi, szkoleniami, koordynacją, badaniami naukowymi.

Grupa PSH posiada również własną markę - Molluscoo, która jest odpowiedzialna za wprowadzanie na polskie i światowe rynku kosmetyków tworzonych na zlecenie PSH z najlepszej jakości śluzu ślimaków.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.